Grāmatu ražošana

Sējumu veidi

Cietais sējums Cietais sējums
Cietais sējums ar saliktu vāku Cietais sējums ar saliktu vāku
Cietais sējums ar polsterētu vāku Cietais sējums ar polsterētu vāku
Cietais sējums ar apgrieztām malām Cietais sējums ar apgrieztām malām
Vienpusēji ievākots cietais sējums Vienpusēji ievākots cietais sējums
Vienpusēji ievākots cietais sējums ar atsegtu muguriņu Vienpusēji ievākots cietais sējums ar atsegtu muguriņu
Cietais sējums ar piecu daļu vāku Cietais sējums ar piecu daļu vāku
Cietais sējums ar nobīdītu bloku Cietais sējums ar nobīdītu bloku
Apgriezts cietais sējums ar atsegtu muguriņu Apgriezts cietais sējums ar atsegtu muguriņu
Mīkstais karstlīmes sējums Mīkstais karstlīmes sējums
Mīkstais aukstlīmes sējums Mīkstais aukstlīmes sējums
Mīkstais sējums ar atlokiem Mīkstais sējums ar atlokiem
Mīkstais sējums ar atsegtu muguriņu Mīkstais sējums ar atsegtu muguriņu
Otabind sējums Otabind sējums
Otabind sējums ar atlokiem Otabind sējums ar atlokiem
Šveices sējums Šveices sējums
Šveices sējums ar atlokiem Šveices sējums ar atlokiem
Šveices sējums ar atsegtu muguriņu Šveices sējums ar atsegtu muguriņu
Elastīgais sējums Elastīgais sējums
Elastīgais sējums ar atlokiem Elastīgais sējums ar atlokiem
Elastīgais sējums vāku materiālā ar apgrieztām malām Elastīgais sējums vāku materiālā ar apgrieztām malām
JT Flexi ar integrētu krītkartonu JT Flexi ar integrētu krītkartonu
JT Flexi ar apgrieztām malām JT Flexi ar apgrieztām malām
Spirāles sējums Spirāles sējums
Spirāles sējums ar daļēji apslēptu spirāli Spirāles sējums ar daļēji apslēptu spirāli
Spirāles sējums ar piecu daļu vāku Spirāles sējums ar piecu daļu vāku

Pēcapstrāde

Metāla stūrīši Metāla stūrīši Ar metāla stūrīšiem grāmatai tiek piekšķirta papildus aizsardzība pret grāmatas stūru nolietojumu, taču tiem var būt arī tīri dekoratīva funkcija. Stūrīši tiek piestiprināti gatavai grāmatai ar īpašu iekārtu. Process ir daļēji automatizēts, iekārtā manuāli jāievieto katrs grāmatas stūris. Stūrīšu iespiešana vāka materiālā ir pēdējais process gatavā grāmatā. Visbiežāk stūrīšus izvēlas ikdienā lietojamām cietā sējuma grāmatām, plānotājiem un kalendāriem. Stūrīši ir pieejami dažādās krāsās – metāliski, spīdīgi un matēti, ar taisniem vai noapaļotiem stūriem. Krāsu un formu izvēle ir plaša, tomēr jārēķinās ar to, ka viens no būtiskākajiem parametriem ir stūrīša biezums. Ne visi stūrīšu veidi un krāsas ir pieejami visiem vāku biezumiem.
Izcirtums Izcirtums Izcirtums ir viens vai vairāki caurumi grāmatas vākā. Izcirtums tiek veikts štancēšanas jeb spiedapstrādes iekārtā. Mīkstā sējuma grāmatām izcirtums tiek veikts pirms karstlīmēšanas vai iesiešanas pēdējā procesa. Savukārt cietā sējuma grāmatām izcirtums tiek veikts jau gatavā grāmatā, lai kopā ar vāku tiktu izcirstas arī priekšlapas. Veicot izcirtumu cietā sējuma grāmatā, jāņem vērā, ka izcirtuma vietā atklāsies vāka materiālam izmantotais kartons. Izcirtumu forma var būt dažāda – sākot no vienkāršiem laukumiem līdz pat izcirstiem tekstiem. Izcirtums tiek veikts ar vienu vai vairākiem apvienotiem nažiem. Šim pēcapstrādes veidam ir daudz ierobežojumu, tāpēc iesakām konsultēties ar mums par izcirtuma iespējamo formu jau grāmatas dizaina izstrādes procesā. Izcirtumus var veikt arī iekšlapām. Izcirtuma alternatīva var būt ieciršana – piemēram, bērnu grāmatās uzlīmēm. Īpaši smalkus izcirtumus parasti veic ar lāzergriešanas paņēmienu.
Uzlīme Uzlīme Uzlīmes ir atsevišķi drukāti un cirsti papīra elementi, kas tiek piestiprināti ārējam vākam, pamatā cietā sējuma grāmatām. Ielīmēšana reljefspiedumā ir roku darbs, process tiek veikts pirms ievākošanas. Uzlīme var būt drukāta uz uzlīmju papīra vai arī uz parasta papīra un tādā gadījumā tā vākam tiek piestirprināta ar abpusējas līmplēves palīdzību. Uzlīmes ieteicams līmēt reljefspiedumā, tad tās mazāk nobružāsies un neķersies aiz apkārtējiem priekšmetiem un virsmām. Uzlīmes var būt dažādu izmēru, formas un dizaina. Tām var veikt pēcapstrādi – piemēram, laminēšanu vai folijas spiedumu. Uzlīmēm pamatā ir dekoratīva funkcija, taču tās var izmantot arī praktiski, piemēram, grāmatu svītru kodiem.
Futrālis Futrālis Futrālis ir ciets grāmatas ietvars vienai vai vairākām grāmatām. Futrālim pamatā ir dekoratīva funkcija, taču tam var būt arī praktiska nozīme, piemēram, tas var būt alternatīva cietā sējuma vākam, vai tikt konstruēts kā stends vairākām vienas sērijas grāmatām to uzglabāšanai vienkopus. Futrāļi tiek ražoti atsevišķi gan ar iekārtām, gan roku darbā. Futrāļu apdarē, tāpat kā grāmatas vāku apdarē, iespējas ir neierobežotas – dažādi izmēri, konstrukcijas, apdares materiāli, apdruka un citi dizaina elementi. Visbiežāk futrāļi tiek izvēlēti dārgiem, eksluzīviem sējumiem vai grāmatu komplektiem. Futrāliem ieteicams lietot materiālus, kas neskrāpējas. Iekšpusei ieteicams izvēlēties gaišas krāsas nekrāsotu papīru, jo tumšas krāsas papīrs berzes rezultātā var atstāt krāsas nospiedumus uz grāmatām.
Folijas karstspiedums Folijas karstspiedums Folijas karstspiedums ir folijas plēves mehāniska iespiešana vāka materiālā ar uzkarsētas klišejas palīdzību. Tā tiek iespiesta gatavos vākos atsevišķi priekšpusei un aizmugurei ar pusautomātisku vai automātisku vai rokasiekārtu. Iespiedums vākā veido reljefu, un arī izlīdzina vāka materiāla faktūru, ja tāda ir. Kvalitatīvāks un noturīgāks folijas spiedums būs uz gluda materiāla bez izteiktas faktūras. Klišejas temperatūra un spiediens tiek pielāgoti spieduma dizainam un un izvēlētajam folijas veidam. Vārds “folija” sevī ietver metālisku materiālu, un visbiežāk ar to tiek saprasts zelta vai sudraba spīdums, taču mūsdienās folijas plēve pieejama gan metāliskos, gan arī dažādu krāsu spīdīgos un matētos toņos. Folijas karstspieduma tehnika ir piemērota visiem vāku materiāliem, tomēr jāņem vērā, ka ne visas krāsas pieejamas visiem materiāliem. Alternatīva folijas spiedumam var būt sietspiedes tehnoloģijā drukāts elements.
Auduma vāku materiāla druka Auduma vāku materiāla druka Cietā sējuma auduma vāku materiālu, tāpat kā papīru, iespējams drukāt. Druku var veikt ofseta vai sietspiedes drukas iekārtās. Jāņem vērā, ka drukāt var tikai tādus auduma materiālus, kuriem specifikācijā šāds apstrādes veids ir paredzēts. Jo smalkāks un līdzenāks būs izvēlētais auduma vāka materiāls, jo būs iespējams sasniegt smalkāku un kvalitatīvāku drukas attēlu. Apdrukājot vākus sietspiedes tehnoloģijā, katras krāsas uzklāšana ir atsevišķs process, tādēļ jārēķinās ar ilgāku un dārgāku ražošanas procesu.
Gumijas aizdare Gumijas aizdare Gumijas jeb elastīgā aizdare notur grāmatu aizvērtā stāvoklī. Stingrākas gumijas var pildīt arī grāmatzīmes funkciju. Iespējama visiem sējumu veidiem, tās piestiprināšana notiek ar speciālas iekārtas palīdzību. Mīkstā sējuma grāmatās gumijas aizdare tiek pievienota gatavā grāmatā, cietā sējuma grāmatām – gatavā grāmatā vai pirms ievākošanas. Pievienojot gumijas aizdari pirms ievākošanas, tā būs stingra, jo ievākošanas procesā gumijai jāpiekļaujas vāka materiālam, tā nedrīkst būt vaļīga. Gatavā grāmatā gumiju var likt tik vaļīgu, cik ir nepieciešams. Gumiju atkarībā no tās veida vākā var ielīmēt zem priekšlapām, gatavā grāmatā piestiprināt pie grāmatas iekšējā vāka zem ielīmes, kas nosedz stiprinājuma vietu, vai piestiprinot to ar metāla kniedi vai skavu. Gumiju iespējams piestiprināt gan vertikāli, gan arī horizontāli pret grāmatas muguriņu. Gumijas ir pieejamas plakanas vai apaļas, vairāk un mazāk elastīgas, dažādās krāsās. Jāņem vērā, ka gumijas aizdare pastāvīgā nospriegojuma dēļ ar laiku nolietojas un var zaudēt elastību. Gumijas aizdari iespējams aizstāt ar magnētisku aizdari.
Kabata no vāku atloka Kabata no vāku atloka Mīksto un elastīgo sējumu vāku atlokus iespējams transformēt kabatās dažādu materiālu uzglabāšanai. Līmēšanas process tiek veikts gatavā grāmatā. Kabatas tiek veidotas, atloka augšpusi un apakšpusi pielīmējot vāka iekšpusei, vai, ja kabatai nepieciešams biezums, tas tiek iegūts, atloku vāka iekšpusei piestiprinot ar plēšas formas ielīmi. Salīdzinot ar ielīmētām kabatām, šis process prasa mazāk roku darba un precizitātes, attiecīgi tas ir lētāks.
Reljefspiedums Reljefspiedums Šis ir vienkāršs, klasisks un bieži izmantots pēcapstrādes veids, piemērots visiem sējumu veidiem. Tiek dēvēts arī par blinda jeb “aklo” spiedumu. Tiek veikts kā pēdējais process pirms ievākošanas ar karstas klišejas palīdzību. Ar šo metodi vākam tiek panākts reljefs – mehāniski izspiesta vai iespiesta forma atsevišķiem vāka elementiem vai elementu kopumam. Reljefspieduma iespējamais dziļums atkarīgs no vāka materiāla, iespieduma formas un izmēra, kā arī no izvēlētās spieduma tehnoloģijas – vienpusējas vai ar dubulto klišeju. Jo poraināks materiāls, jo izteiksmīgāku reljefu iespējams panākt. Piemērotākais spieduma veids, spiediens un temperatūra tiek izvēlēti, ņemot vērā visus šos parametrus. Cietā sējuma vākiem parasti tiek izvēlēts vienpusējs spiedums, mīkstā sējuma vākiem – spiedums ar divpusēju klišeju štancēšanas jeb spiedapstrādes iekārtā. Arī cietajos vākos reljefspiedumu var veikt ar divpusējo klišeju, taču tad jārēķinās ar iespiedumu vāka iekšpusē zem priekšlapas, kas var būt redzams. Reljefspiedums bieži tiek apvienots ar citiem pēcapstrādes veidiem – folijas spiedumu, sietspiedes tehnoloģiju, UV lakas pārklājumu vai uzlīmēm.
UV laka UV laka UV laka ir šķidrā veidā uzklāta laka, kas sacietē reaģējot ar UV stariem, attiecīgi tai nav jāžūst. Ar UV laku pārklātu loksni var uzreiz novirzīt tālākam apstrādes procesam. UV laku var salīdzināt arī ar šķidrā veidā uzklātu lamināta plēves pārklājumu. UV laka var būt matēta, spīdīga, zīdaina, dažādās tekstūrās un nokrāsās, ar spīdumiem, ar raupju smilšu faktūru, kā arī biezāks lakas slānis reljefa veidošanai. Šo laku dažādo pieejamo faktūru un taktilo īpašību dēļ bieži izmanto atsevišķu detaļu akcentēšanai grāmatu vākiem. UV pārklājums nodrošina lielāku aizsardzību un spīdumu nekā ofseta laka, tā nedzeltē. UV lakas uzklāšana ir atsevišķs process speciālā iekārtā veselām loksnēm, tādējādi jārēķinās ar papildus laiku un izmaksām ražošanas procesā. Pārklāšanu ar UV laku veic pēc loksnes laminēšanas, pirms citiem loksnes apstrādes veidiem. Jāņem vērā, ka UV lakas pārklājums veido slāni, kurš pie locīšanas un citas tālākās apstrādes var plaisāt. UV laku lieto, lai izceltu detaļas, dizaina papildinājums. Jo tumšāks, mazāk gaismu atstarojošs materiāls tiek lakots, jo spīdīgās lakas laukums būs pamanāmāks. Jāņem vērā, ka papīram, kas tiek lakots ar UV laku, jābūt vismaz 170 g/m² biezam, plānāku papīru laka var deformēt un lakas slānis būs redzams arī loksnes otrā pusē.
Sietspiedes apdruka Sietspiedes apdruka Šis ir universālākais vāku pēcapstrādes veids. Vāku sietspiedes drukas iekārtā var drukāt gan pirms vāku izgatavošanas, gan arī pēc iesiešanas. Sietspiedes drukai pieejama visa pantoņu krāsu skala, tostarp metāliskie toņi. Vāku pēcapstrāde ar sietspiedes drukas tehnoloģiju iespējama uz dažādiem materiāliem – papīra, auduma, PVC, lamināta plēves un daudziem citiem materiāliem. Kā sietspiedes drukas tehnoloģijas alternatīvu var izmantot folijas spiedumu – piemēram, metāliskais spīdums folijas plēvēm ir daudz izteiktāks nekā sietspiedes krāsām.
Laminēšana Laminēšana Laminēšana ir papīra loksnes vienpusēja vai abpusēja pārklāšana ar lamināta plēvi. Tas ir tradicionālākais vāku pēcapstrādes veids, taču laminēšanu var veikt arī grāmatas iekšlapām. Laminēšana notiek īpašā iekārtā pēc drukas procesa, ar lamināta plēvi pārklājot visu papīra loksni. Pārklājums aizsargā papīra virsmu no smērēšanās, temperatūras izmaiņām, mitruma un papīra lūšanas locījuma vietās. Ar lamināta plēvi tiek pārklāti gan cietā, gan mīkstā sējuma grāmatu vāki, tādējādi padarot tos izturīgākus. Biežāk zināmās ir spīdīgas, matētas, satīna jeb soft-touch un skrāpējumu drošas jeb scratch-free lamināta plēves. Taču mūsdienās ir pieejamas arī metāliska spīduma, teksturētas un pat antibakteriālas lamināta plēves. Jāņem vērā, ka lamināta pārklājums nedaudz maina krāsu atainojumu, turklāt dažādu lamināta veidu ietekme uz krāsas atainojumu var būt atšķirīga. Saņemot un apstiprinot paraugnovilkumus bez lamināta pārklājuma jārēķinās, ka pēcapstrāde ar laminātu ietekmēs krāsas. Spīdīgs lamināts krāsas padara spilgtākas un dziļākas, matēts lamināts krāsas pieklusina un piedod izsmalcinātību, bet skrāpējas, savukārt soft-touch lamināts padara attēlu par apmēram 10 % tumšāku. Laminēšanu var kombinēt ar tādiem pēcapstrādes veidiem kā lakošanu vai folijas spiedumu. Jāņem vērā arī tas, ka uz spīdīgās lamināta plēves, kā arī uz ar lamināta plēvi pārklātiem lieliem vienlaidu krāsas laukumiem izteiktāk būs redzami pirkstu nospiedumi.
Apvāki Apvāki Apvāks, saukts arī par supervāku, ir papīra, plastikāta vai kāda cita materiāla atdalāms ārējs grāmatas vāks. Apvākam var būt gan funkcionāla, gan arī dekoratīva nozīme. Tas var aizsargāt vāka materiālu no smērējumiem, pirkstu nospiedumiem un skrāpējumiem, kalpot par papildu informācijas izvietošanas laukumu vai pat aizstāt iepakojumu. Apvāks var būt pilnīgs vai daļējs, daļējs apvāks nosedz tikai daļu no grāmatas horizontāli vai daļu no priekšējā vai aizmugurējā vāka vertikāli. Nedaudz sarežģītāks ir french-fold jeb franču locījuma apvāks, kas ir pilnīgs apvāks ar dubulti nolocītu augšējo un apakšējo malu. Neapstrādāta papīra gadījumā šāds apvāks ir izturīgāks pret ieplīsumiem augšpusē un apakšpusē. Apvāka apdarē iespējami apdares veidi, kas iespējami izvēlētā apvāka materiālam. Plānāki apvāki ap grāmatas muguriņu apliecas dabīgi, biezākiem apvākiem jāveic bigošana jeb rievojums. Apvākošana ir roku darbs, tā tiek veikta gatavai grāmatai kā pēdējais process pirms iepakošanas un nosūtīšanas. Apvākiem ieteicams izvēlēties materiālus, kas nesmērējas un uz kuriem nepaliek pirkstu nospiedumi.
Vāka stūru noapaļojumi Vāka stūru noapaļojumi
Aksesuāri Aksesuāri Nereti klienti lūdz papildināt grāmatu ar kādu ieliktni, skrejlapu, reklāmu, papīra grāmatzīmi, akcijas uzlīmi, belly-band jeb bandroli, svītru kodu, īpašu numerāciju vai citu papildu elementu. Šos pakalpojumus ne vienmēr varam definēt kā pēcapstrādi grāmatas vākam vai blokam, tomēr mēs labprāt nodrošinām šādus papildu pakalpojumus. Visbiežāk tie ir roku darbs un papildus process, un tāpēc ražošanas vai pakošanas process kļūst garāks.
Krāsaini diegi Krāsaini diegi Šūtos sējumos diegiem var būt ne vien funkcionāla, bet arī dizainu papildinoša nozīme. Krāsaini diegi vislabāk būs pamanāmi sējumos ar atvērtām muguriņām, un, atkarībā no sējuma veida un grāmatas atvēruma elastības, arī iekšlapu atvērumos. Pretstatā standarta baltiem diegiem, krāsaini diegi tiek izvēlēti, lai tie izceltos vai, tieši pretēji, saskanētu ar citiem grāmatas dizaina elementiem. Vienam blokam iespējami diegi vairākās krāsās. Iespējamo krāsu skaits vienam blokam atkarīgs no adatu pāru skaita šūšanas procesā. Diegu krāsu mija uz bloka muguriņas būs redzama ik pa divām šuvuma līnijām perpendikulāri šķērsām pāri bloka muguriņai.
Krāsotas, drukātas vai zeltītas bloka malas Krāsotas, drukātas vai zeltītas bloka malas Krāsainas bloka malas ir dizaina risinājums, kas noteikti tiks pamanīts. Bloka malu krāsojumu iespējams panākt tās krāsojot, drukājot, apzeltījot vai pārklājot ar foliju. Krāsošana tiek veikta manuāli, sietspiedes tehnoloģijā vai ar īpašām iekārtām. Cietā un elastīgā sējuma grāmatām bloka malas tiek krāsotas pirms iesiešanas, savukārt mīkstā sējuma grāmatām – iesietai grāmatai. Bloka malu krāsošanai pieejama visa pantoņu palete. Drukāšana notiek digitāli ar speciālām iekārtām. Drukājot uz bloka malām var panākt rakstu vai attēlu. Zeltīšana ir roku darbs, tradicionāli šo pēcapstrādes veids tiek veikts Bībelei. Tas notiek manuāli, ir laikietilpīgi un arī dārgi. Kā lētāku alternatīvu nereti izmanto bloka malu pārklāšanu ar metālisku foliju. Atšķīrībā no zeltīšanas un sudrabošanas, folijas pieejamas dažādos metāliskos toņos. Pēc bloka malu pārklāšanas ar foliju, lapas ir salipušas, bet tās ir viegli atdalāmas.
CD/DVD stiprinājumi CD/DVD stiprinājumi Dažas grāmatas pilnīgas padara digitāls saturs – mūzika, video vai mācību palīglīdzekļi. Šim nolūkam grāmatas vāka iekšpusē iespējams pievienot CD/DVD stiprinājumus vienam vai vairākiem diskiem. Stiprinājumi iespējami grāmatām, kas lielākas par diska diametru. Katram sējuma veidam iespējams piemeklēt funcionāli atbilstošu stiprinājumu. Mēs piedāvājam plašu izvēli starp dažādiem standarta un unikāli konstruētiem stiprinājumu veidiem. Tie var būt no papīra, kartona vai plastmasas, kabatiņas vai aploksnes formā, kā arī tradicionālās disku kasetes. Disku stiprinājumu iestrādāšana un disku ievietošana ir roku darbs gatavā grāmatā.
Šķirlentes Šķirlentes Šķirlente jeb grāmatzīme ir šaura auduma lente, visbiežāk no viskozes vai kokvilnas materiāla. Tā tiek piestiprināta cietā vai elastīgā sējuma grāmatas bloka muguriņas augšpusē zem kaptāllentes. Parasti tā ir nedaudz garāka par grāmatas bloka augstumu. Automatizēti ievākošanas procesā iespējams pievienot divas šķirlentes. Ja nepieciešamas vairāk par divām, tās pirms ievākošanas tiek līmētas manuāli. Nereti klients lūdz grāmatzīmes ielikt kādā konkrētā atvērumā – arī šādā gadījumā tas ir roku darbs gan pirms ievākošanas, gan jau gatavā grāmatā. Šķirlentes materiāls un krāsa parasti tiek saskaņoti ar grāmatas dizainu. Mums piedāvājumā ir dažādu krāsu, blīvuma un materiālu šķirlentes. Šķirletni var aizstāt ar fizisku papīra vai cita materiāla grāmatzīmi, reizēm ar elastīgo aizdari.
Ielīmes Ielīmes Grāmatas blokā starp burtnīcām var tikt ielīmētas atsevišķas lapas. Tām var būt funkcionāla vai dizaina nozīme – nodaļu atdalītājs, pielikums vai kāda materiāla paraugs. Ielīme var būt dažāda augstuma un platuma, tā var būt arī ar atloku. Ielīmēšana ir roku darbs, kurā nepieciešama īpaši augsta precizitāte. Ja ielīme plānota bloka izmērā, tad labāk to ielīmēt neapgrieztā blokā, lai pēc griešanas tā precīzi sakristu ar bloka malām. Starp burtnīcām ielīmēšanu var veikt ar iekārtas palīdzību. Ielīmēšanu var veikt arī gatavā blokā, tomēr tas ir sarežģītāk, jo tas ir roku darbs, kas prasa augstu precizitāti, lai ielīme būtu taisna un kvalitatīvi piestiprināta. Ielīmēšanu ar roku parasti veic īpaši trausliem materiāliem, kurus iekārtas mehāniskā iedarbība bojātu.
Reģistri Reģistri Grāmatas bloka ārējā malā cirsti reģistri ir fizisks grāmatas satura rādītājs. Ar reģistru palīdzību lasītājām tiek atvieglota orientēšanās grāmatas saturā. Šis pēcapstrādes veids ir īpaši noderīgs biezos sējumos, pamatā uzziņu literatūrā – dažādās enciklopēdijās, vārdnīcās, ceļvežos un mācību materiālos, tāpat arī plānotājos un katalogos. Reģistri iespējami visiem sējumu veidiem. Reģistru ciršana ar īpašām iekārtām un nažiem notiek pēc grāmatas bloka sanešanas un apgriešanas, pirms ievākošanas, vai dažkārt arī gatavā grāmatā. Reģistriem iespējamas daudz un dažādas formas – izliektas, ieliektas, īkšķa, panorāmas, soļa, vai specifiskas formas reģistri. Reģistru atzīmēm jābūt iekļautām drukas failos. Ja līdz šim neesiet ražojuši grāmatas ar reģistriem, mūsu tehnologi un pirmsdrukas apstrādes speciālisti labprāt konsultēs pareizu drukas failu sagtavošanai. Reģistru ciršana ir dārgs un laikietiplīgs pēcapstrādes veids, kas ievērojami paildzina ražošanas procesu. Spirāles sējuma grāmatām reģistru ciršanu var veikt ar klasiskiem cirtņiem.
Noapaļoti bloka stūri Noapaļoti bloka stūri Grāmatas bloka stūrus noapaļotā formā visbiežāk izvēlas bērnu grāmatām un plānotājiem. Noapaļoti stūri ir drošāki bērniem, padara grāmatas formu maigāku, un bieži lietojot, tie mazāk nobružājas. Stūru apaļošana notiek ar īpašu iekārtu – abi bloka ārējie stūri vienlaicīgi tiek nogriezti ar izvēlētā rādiusa nažiem. Pateicīgāks stūru apaļošanai ir blīvāks un gludāks papīrs, tad arī griezuma vieta ir gludāka. Noapaļoti stūri iespējami visu sējumu blokiem – mīkstā sējuma grāmatām bloka stūri tiek apaļoti kopā ar vāku, savukārt cietā, elastīgā un spirāles sējuma grāmatām – atsevišķi pirms ievākošanas. Aplīmētiem cietā un elastīgā sējuma vākiem stūru apaļošana ir sarežģīts process – vāka materiālā tiek veikti iegriezumi, tad tas tiek aplocīts ap iepriekš noapaļoto kartona stūri. Standartā ir 3 stūra noapaļojumu rādiusi – 5, 8 un 10 mm.
Kabata Kabata Kabatas ielīmēšana grāmatas vāka iekšpusē ir praktisks risinājums dokumentu vai CD/DVD uzglabāšanai kopā ar grāmatu. Kabatas iespējamas visiem sējuma veidiem. Kabatai var būt dažādas formas – tā var būt bez apjoma aploksnes formā vai ar plēšu apjomam. Kabatas iespējamas no dažādiem materiāliem – papīra, plastikāta vai pat auduma. Kabatas ielīmēšana ir roku darbs gatavā grāmatā.
Bloks no dažādiem papīriem Bloks no dažādiem papīriem Grāmatas bloku iespējams veidot no dažādu papīru burtnīcām. Arī pašu burtnīcu var veidot no dažādiem papīriem, ja vien atšķirīgo papīru izvietojums burtnīcā ir simetrisks pret tās vidusdaļu. Dažādi papīri visbiežāk tiek izvēlēti māksliniecisku vai funkcionālu apsvērumu dēļ, piemēram, pielāgojot papīru grāmatas saturam un drukas iespējām, vai atdalot un izceļot atsevišķas sadaļas saturā. Dažāda papīra burtnīcu sanešana un šūšana ietekmē ražošanas ilgumu, jo iekārtas tam ir jāpielāgo.
Perforācija Perforācija Perforācija ir pēcapstrādes paņēmiens ar īpašām iekārtām, kad nepieciešams risinājums visas lapas vai kādas lapas daļas vieglai atdalīšanai. Visbiežāk šī pēcapstrādes metode tiek izmantota bērnu uzdevumu grāmatās, mācību grāmatās, piezīmju blokos un kalendāros. Izšķir līnijas, formas un lapas stūru perforāciju. Perforācijas griezumi var būt līnijveida vai punktveida. Atkarībā no nepieciešamā perforēšanas veida, perforāciju iespējams veikt lokāmajā iekārtā, spiedapstrādes vai stūru perforēšanas iekārtā. Jo biezāks papīrs un lielāki intervāli starp perforācijas līnijām, jo plēsuma vieta var būt robaināka.
Iekšlapas ar atlokiem Iekšlapas ar atlokiem Nereti grāmatas iekšlapu atvēruma laukums ir par mazu informācijas apjoma vai kāda attēla izvietošanai. Šādos gadījumos grāmatas blokā iespējams iekļaut vienu vai vairākas burtnīcas ar atlokiem. Atloki pret burtnīcas centru var būt izvietoti simetriski vai asimetriski, iespējamais atloku skaits un izmērs atkarīgs no grāmatas izmēra. Burtnīca ar vienu vai vairākiem atlokiem tiek salocīta pirms sanešanas, un tai jābūt šaurākai par burtnīcām bez atlokiem, lai pie bloka apgriešanas netiktu nogrieztas arī atloku locījuma vietas bloka ārmalās. Iekšlapas ar atlokiem var panākt arī ar ielīmju (ar atlokiem) starp burtnīcām palīdzību.
Kaptāls Kaptāls Kaptāls jeb greznumlente ir 15 mm plata kokvilnas, zīda vai puszīda lente, kurai gar vienu malu ir biezāks dekoratīvs valnītis. Tas tiek pielīmēts grāmatas bloka augšpusē un apakšpusē ar nolūku paaugstināt bloka izturību, nosegt griezuma vietu, kā arī ir grāmatu rotājošs elements. Kaptāllentes griešana un pielīmēšana bloka muguriņai notiek automātiski cietā sējuma izgatavošanas līnijā. Grāmatas ražošanas procesā kaptāla pielīmēšana ir pēdējais solis pirms ievākošanas. Kaptāli iespējami cietā un elastīgā sējuma grāmatām. Kaptāllentes pieejamas dažādās krāsās, vienkrāsainas un daudzkrāsainas. Var vienā grāmatā būt 2 dažādu krāsu kaptāllentes.
Ūdens dispersijas laka Ūdens dispersijas laka Dispersijas laka ir videi draudzīga ūdens bāzes laka. Lakas klāšana notiek no drukas iekārtas lakošanas sekcijā vienā procesā ar ofseta druku, ar laku pārklājot visu loksni. Galvenās priekšrocības – pārklājums paaugstina aizsardzību no nelabvēlīgu ārējo apstākļu iedarbības. Tai piemīt nodiluma un berzes izturība, kā arī tā pasargā krāsas slāni, novēršot tā smērēšanos tālākajos loksnes apstrādes procesos. Ūdens dispersijas lakas pieejamas ar dažādām faktūrām – spīdīgas, matētas un satīna. Uz krītota papīra šī laka izlīdzina papīra faktūru un attēli zem lakas zaudē dziļumu, tomēr neskatoties uz to, šis pēcapstrādes veids tiek izvēlēts, lai novērstu krāsas smērēšanos, kā arī samazinātu pirkstu nospiedumus uz lieliem vienlaidus tumšiem drukas laukumiem. Ja tiek lakots nekrītots papīrs, tad laka sasūcas papīrā un praktiski nav redzama, bet krāsas kļūst izteiksmīgākas. Krītotam papīram mēs iesakām ūdens dispersijas laku klāt no 130 g/m² – jo biezāks papīrs, jo mazāka ir tā deformācija ar šo lakas pārklājumu. Ar ūdens dispersijas laku var pārklāt papīru pirms drukas, lai samazinātu krāsas iesūkšanos papīrā. Vākiem dispersijas laku mēdz izmantot arī kā alternatīvu lamināta plēves pārklājumam vai arī ar tās palīdzību veido pārklājumu, lai tajā nesūktos UV laka, kā arī to izmanto vākiem, kam nepieciešama papildus pēcapstrāde bez lamināta plēves pārklājuma. Jāņem vērā, ka ūdens dispersijas lakai piemīt specifisks aromāts, tāpēc to neiesakām bērnu grāmatām.
Ofseta laka Ofseta laka Ofseta laka tiek klāta kā atsevišķa krāsa no ofseta drukas mašīnas krāsu padeves sekcijas, tādējādi nodrošinot lielu lakas klāšanas ātrumu plānā slānī. Ofseta lakas sastāvs ir līdzīgs ofseta krāsas sastāvam, tā var būt spīdīga vai matēta. Ofseta laku visbiežāk izvēlas gadījumos, kad nepieciešams izcelt kādu atsevišķu elementu dizainā, taču ar to, līdzīgi kā ar krāsu, var pārklāt arī visu loksni. Ofseta lakai pamatā ir dekoratīva funkcija, taču tā arī nedaudz aizsargā no mitruma un skrāpējumiem. Ofseta laka nepalielina papīra blīvumu, tā ir bez smaržas. Jāņem vērā, ka ofseta laka ir uz eļļas bāzes, tāpēc ar laiku tā var dzeltēt. Uz ofseta lakas ir redzami pirkstu nospiedumi. Ofseta lakai ir iespējams pievienot nedaudz krāsas pigmentu, tādējādi papildinot drukas rezultātu.

Pakalpojumi

Ikvienas grāmatas kvalitāte un ilgmūžība atkarīga ne tikai no zināšanām un tehnoloģijām, bet arī no tās ražošanā izmantoto materiālu kvalitātes. Grāmatu ražošanai atbilstošus specializētos materiālus iegādājamies no zināmiem, galvenokārt Eiropas ražotājiem vai to pārstāvjiem. Mums un arī klientam tas nozīmē uzticamību, pieejamību un kvalitātes garantiju gan grāmatas tapšanas, gan arī tās turpmākās lietošanas laikā. Mūsu sortimenta pamatā ir plašs laika gaitā pārbaudītu materiālu klāsts, ko mēs pastāvīgi papildinām ar inovatīviem un vidi saudzējošiem materiāliem.

Biežāk izmantotie materiāli

  • Papīri iekšlapām – glancēti, pusmatēti un matēti krītpapīri, krītpapīri ar paaugstinātu tilpummasu jeb volume papīri, standarta ofseta papīri, koksni saturoši grāmatu papīri ar paaugstinātu tilpummasu, dažādu toņu gludi un raupji augstas kvalitātes celulozes grāmatu papīri.
  • Krītoti un nekrītoti dažādu krāsu un faktūru dizaina papīri vākiem un apvākiem.
  • FSC sertificēti, daļēji vai 100% pārstrādāti papīri.
  • Dažādu krāsu un faktūru vāku materiāli – audekli, PU un PVC ādas imitācijas materiāli, korķa materiāli, dažādi nestandarta materiāli.
  • Grafiskie kartoni mīksto sējumu vākiem, mapēm un citiem produktiem.
  • Pelēkie makulatūras kartoni, aplīmēti un masā krāsoti iesienamie un putu kartoni cieto sējumu vākiem. Standarta biezums: 1–3 mm.
  • Vienkrāsainas un kombinētu krāsu kokvilnas, viskozes, zīda un puszīda kaptāllentes un dažādu krāsu un platuma satīna, acetāta un kokvilnas šķirlentes. Standarta šķirlenšu platums: 3–6 mm, nestandarta – līdz pat 10 mm.
  • Balti un krāsaini šujamie poliestera diegi.
  • Dažādu krāsu un elastības apaļas un plakanas (gludas un rievotas) gumijas. Plakano gumiju standarta platums: 6–8 mm.
  • Spīdīgas, matētas, skrāpējumdrošas jeb scratch-free, satīna jeb soft-touch un citas lamināta plēves. Standarta platums: 34, 45 un 51 cm.
  • Kobaltu nesaturošas augu bāzes pamatkrāsas (CMYK) un speciālās krāsas (PANTONE).
  • Ofseta, dispersijas un UV lakas.
  • Karstlīme un aukstlīme vāku ražošanai, ievākošanai un citiem darbiem.
  • Pēc nepieciešamības mēs atradīsim un piedāvāsim dažādus nestandarta materiālus jūsu radošo un māksliniecisko ideju realizēšanai.

Pasūtīšana
Pasūtot materiālus, kas nav pieejami mūsu vai vairumtirgotāju noliktavās Latvijā, jārēķinās, ka to sagādāšana aizņems 1–5 nedēļas. Piegādes laiks atkarīgs no ražotāja vai tā pārstāvja ražošanas noslodzes, piegādes nosacījumiem, pasūtījuma apjoma, pieejamības noliktavās un situācijas tirgū. Laikus plānojot ražošanas procesu un rēķinoties ar materiālu sagādei nepieciešamo laiku, iespējams sagādāt materiālus par tobrīd izdevīgāko cenu. Mūsu iepirkumu speciālisti ciešā sadarbībā ar projekta vadītāju atradīs jūsu vēlmēm atbilstošākos materiālus vai to alternatīvas.

Uzglabāšana
Pieprasītus un biežāk lietotus papīrus un materiālus iepērkam un turam tipogrāfijas noliktavā, veidojot Mājas papīra sortimentu dažādās papīra grupās. Pēc klientu lūguma iepērkam un uzglabājam arī īpaša sortimenta materiālus turpmākiem plānotajiem projektiem.

Grāmatu drukai izmantojam lokšņu ofseta drukas iekārtas. Šai iespiešanas tehnoloģijai ir daudz priekšrocību. Tā piemērota lieliem drukas apjomiem un nodrošina ātru drukas tempu. Ofseta drukā tiek izmantotas gan CMYK pamatkrāsas, gan arī speciālo krāsu palete jeb pantoņi, iespējams variēt ar krāsu skaitu līdz pat 8 krāsām uz vienas loksnes puses. Ar ofseta drukas palīdzību tiek iegūti augstas kvalitātes un smalkas detalizācijas attēli arī uz dažādas tilpummasas un tekstūras papīra. Oseta drukas iekārtas ir ekonomiskas, tās patērē maz krāsas, tāpēc tā ātri žūst. Nodrošinām augstas kvalitātes attēlu druku, izmantojot AM (amplitūdu modulācijas), FM jeb stohastiskā (frekvenču modulācijas) vai hibrīdrastrā.

Drukas veidi

  • Vienas krāsas druka
    Tā ir loksnes vienpusēja vai abpusēja druka vienā krāsā. Krāsa katrā pusē var būt jebkura pamatkrāsa (CMYK) vai speciālā krāsa (PANTONE). Visbiežāk šo drukas veidu veicam uz divu krāsu ofseta iespiedmašīnas, pamatā drukājot grāmatas iekšlapām, kuru saturs ir tikai teksts.
  • Vairāku krāsu druka
    Tā ir loksnes vienpusēja vai abpusēja druka vairākās pamatkrāsās (CMYK) vai speciālās krāsās (PANTONE). Šo drukas veidu veicam uz četru vai astoņu krāsu ofseta iespiedmašīnām. Visbiežāk krāsaini materiāli tiek drukāti 4 CMYK pamatkrāsās. Tomēr ar astoņkrāsu iespiedmašīnu vienā caurgājienā iespējams drukāt līdz pat 8 krāsām uz vienas loksnes puses, kombinējot pamatkrāsas (CMYK) un uzjauktās krāsas (PANTONE). Šāds risinājums visbiežāk tiek izmantots darbos, kur bilžu materiāls ir apvienots ar dizaina elementiem, kuriem nepieciešamas precīzas, tīras papildkrāsas.
  • Melnbalta druka
    Melnbaltu tekstu vai attēlu iespējams panākt dažādos veidos. Vienkāršākais un lētākais ceļš ir druka vienā krāsā – parasti melnajā pamatkrāsā. Taču nereti pasūtītājs izvēlas melnbaltus attēlus drukāt visās CMYK pamatkrāsās vai īpašā uzjauktā Rich Black krāsā, tādējādi panākot īpaši dziļi melnu intensīvu toni, vai arī vairākās uzjauktās krāsās, tādējādi panākot attēlu daudzdimensionālu un dziļāku, nekā drukājot vienā krāsā.

Krāsu vadība
Ir ļoti daudz papīru veidu, un, uz tiem drukājot, var iegūt dažādus rezultātus, jo krāsa uz dažādām papīra virsmām reaģē atšķirīgi. Tā, piemēram, uz nekrītotiem papīriem krāsa vairāk iesūcas papīra šķiedrās, savukārt uz krītotiem papīriem tā pārsvarā nožūst un paliek uz krītojuma kārtas. Bez krāsas klājuma uzsūkšanās ir vēl virkne citu ķīmisku un mehānisku procesu, kuri notiek atšķirīgi dažādiem papīriem. Lai panāktu pēc iespējas kvalitatīvāku drukas rezultātu, šie procesi ir jāņem vērā. Vislabāk to darīt, lietojot papīram un izvēlētajam drukas veidam atbilstošus krāsu profilus. Šo profilu pielietošanu saucam par krāsu vadību. Ar drukas failam piešķirtā profila palīdzību iespiedmašīnai tiek norādīts, kā interpretēt digitāla drukas faila krāsas to maksimāli precīzai pārnesei uz papīra.

Pirmsdrukas apstrāde
Pirmsdrukas apstrāde jep pre-press ir termins, ko poligrāfijas nozarē lieto procesu un procedūru kopumam, kas notiek starp drukas izkārtojuma izveidi un galīgo drukāšanu. Klienta atbildība ir grāmatas saturs, izvēlētajam sējuma veidam, krāsainībai un drukas tehnoloģijai atbilstoši sagatavoti drukas faili. Mūsu pirmsdrukas apstrādes speciālistu atbildība ir drukas failu pārbaudīšana – vai izmantots pareizais drukas profils, vai izmēri, lapaspušu daudzums, secība, krāsainība un attēlu izšķirtspēja atbilst grāmatas specifikācijai. Ja pārbaudes laikā tiek pamanītas kļūdas, jūsu projekta vadītājs tās lūgs labot. Tad tiek sagatavots rastrēts PDF fails saskaņošanai ar klientu pirms drukas. Pēc apstiprināšanas tiek veikta lokšņu montāža, jeb lapaspušu izkārtošana uz loksnēm tālākai pārnešanai uz iespiedplatēm un tad, atbilstoši klienta izvēlei, veicam testa druku vai izgatavojam paraugnovilkumu. Pēc testa drukas vai paraugnovilkumu apstiprināšanas tiek izgatavotas iespiedformas un palaista grāmatas druka.

Pateicoties mūsdienīgām iekārtām, nodrošinām vairāk nekā 35 veidu cieto, mīksto, elastīgo, spirāles, skavotu un dažādu hibrīdsējumu un nestandarta sējumu veidu ražošanu. Grāmatas iesiešana ir secīgu ražošanas procesu kopums no drukātām loksnēm līdz gatavai grāmatai – locīšana, sanešana, šūšana, vāku izgatavošana un ievākošana. Drukātas loksnes tiek locītas, iegūstot burtnīcas, tad burtnīcas tiek kārtotas nepieciešamjā secībā un sastiprinātas kopā, iegūstot grāmatas bloku. Bloks tiek ievākots jeb iestiprināts vākos, kļūstot par grāmatu. Katrs no šiem posmiem notiek speciālās iekārtās vai ražošanas līnijās.

Grāmatu ražošanas ciklā ar pēcapstrādi tiek apzīmēti tādi procesi vai procesu kopums, kas nav ražošanas pamatprocesi – druka, vāku ražošana un ievākošana. Pēcapstrādes iespēju un to kombināciju ir tik daudz, lai ikviena grāmata būtu unikāla. Ar pēcapstrādi iespējams piešķirt papildu aizsardzību grāmatas vākam un iekšlapām, tādējādi pagarinot grāmatas mūžu. Ar to iespējams bagātināt grāmatas vāku, bloku un iekšlapas ar dažādiem vizuāliem efektiem. Ar pēcapstrādi grāmatai var tikt piešķirta arī papildu funkcionalitāte, piemēram, aizdare vai kabata. Pēcapstrādē nevainojama rezultāta nodrošināšanai īpaši būtiska ir dizaina un materiālu savietojamība, tāpēc svarīgs ir mūsu speciālistu vērtējums un ieteiktie risinājumi jau ražošanas plānošanas posmā.

Saražoto produkciju pakosim un marķējam atbilstoši produkta izmēriem un īpašībām, kā arī transportēšanas un piegādes prasībām. Nodrošinām jūsu pasūtījumam atbilstošu transportu piegādei līdz norādītajai adresei. Sīkāk par pakošanu un piegādi lasīt šeit.

Mūsu pārdošanas un projektu vadītāji ir zinoši speciālisti, kas būs jūsu uzticības persona un padomdevējs visā grāmatas ražošanas procesā – sākot no konsultācijas par materiālu un tehnoloģiju izvēli un saderību, beidzot ar informāciju par gatavās produkcijas piegādi. Nodrošinām komunikāciju ar klientu 5 valodās: latviešu, angļu, vācu, franču un zviedru. Lūdzu, sazinieties ar mums, aizpildot cenas pieprasījuma formu vai no tīmekļvietnes kontaktu sadaļas.

Pēc klienta lūguma par samaksu nodrošinām grāmatu dizaina izstrādi, maketēšanu un sagatavošanu drukai atbilstoši JELGAVAS TIPOGRĀFIJAS failu sagatavošanas prasībām.

Ražots pie mums

Corporate hacker
Mīkstais karstlīmes sējums, šūts, vāks ar atlokiem un reljefa spiedumu, melni krāsotas bloka malas.
Barikādēm 30. Konference X stunda.
Cietais sējums ar apgrieztām malām un taisnu muguriņu, vākam reljefspiedums un folijas spiedums, blokam ielikumi ar dubultiem atlokiem.
Ziemeļmeitas kods / Her Northern Roots
Cietais sējums ar taisnu muguriņu, vākam reljefspiedums un folijas spiedums, blokam divu dažādu platumu burtnīcas, starp burtnīcām ar rokām līmētas ielīmes.
Konur sem kjósa: Aldarsaga
Apjomīgs Otabind sējums, šūts, sarkani krāsotas bloka malas, abpusēji drukāts apvāks, 792 lapaspuses.
Moi, ce que j’aime, c’est les monstres (Édition limitée Créature)
Grāmata cietajā sējumā ar sietspiedes tehnoloģijā drukātu auduma vāku, ko pasargā abpusēji drukāts, no ārpuses laminēts apvāks. Pēcapstrādē krāsotas bloka malas un iestrādāta šķirlente.
Zudušo upi meklējot. Aa fluvius. In Search of the Lost River.
Šūts, līmēts karstlīmes sējums, muguriņa aplīmēta ar melnu Calico materiālu, apvāks ar dubultu atloku, blokam ielikums ar atloku, sietspiedes druka uz pirmā vāka.
Gjöfin til íslenzkrar alþýðu
Vienpusēji ievākots cietais sējums ar atvērtu muguriņu, auduma vāks apdrukāts sietspiedes tehnoloģijā, burtnīcas šūtas ar krāsainiem diegiem, vienpusēji drukāts nekrītota papīra apvāks.
L’éclaireur – Récits Gravés
Trīs cietā sējuma grāmatas ar apaļu muguriņu un šķirlenti, folijas spiedums uz grāmatu muguriņām un futrāļa, futrālim vienpusēji drukāta aplika.
Voldemārs Zeltiņš
Cietais sējums ar apaļu muguriņu, vākam reljefspiedums, folijas spiedums un daļējs UV lakas pārklājums, bloks no 3 dažādiem papīriem.

Šī vietne izmanto sīkfailus

Sīkdatnes

Mēs izmantojam sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi, personalizētu saturu un reklāmas, nodrošinātu sociālo mediju funkcijas un analizētu datplūsmu. Mēs varam kopīgot šo informāciju ar saviem partneriem, kuri to var apvienot ar citiem datiem, ko esat sniedzis vai ko viņi ir ieguvuši.

[table id=1 /]

Būtiskie sīkfaili nodrošina galvenās funkcijas, piemēram, vietnes pamatdarbību un lietošanas ērtumu. Tie ir būtiski drošai pakalpojumu sniegšanai, un bez tiem vietne nevar pienācīgi vai pilnvērtīgi darboties. Šie sīkfaili identificē lietotāja ierīci, taču neatklāj viņa identitāti un nevāc personīgu informāciju. Būtiskie sīkfaili tiek glabāti lietotāja ierīcē līdz brīdim, kad tiek aizvērta tīmekļa pārlūkprogramma.
Mārketinga sīkdatnes tiek izmantotas, lai pielāgotu reklāmas un paziņojumus atbilstoši apmeklētāja interesēm, kā arī lai novērtētu mārketinga aktivitāšu efektivitāti.
Mūsu vietne izmanto statistikas sīkfailus, kas tiek glabāti jūsu ierīcē un ļauj mums analizēt, kā jūs mijiedarbojaties ar mūsu vietni. Tiek izmantoti “Google Analytics” sīkfaili, lai uzlabotu vietnes satura kvalitāti un pielāgotu to lietotāju vajadzībām.
Citas sīkdatnes ir personalizētas vai trešo pušu sīkdatnes, kas neietilpst nevienā no standarta sīkdatņu kategorijām.